Kamuda Çalışanlar ve Aile Hekimleri İşyeri Hekimliği Yapabilecek

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı kanunlaşırsa işyeri hekimliğinde de köklü değişiklikler ortaya çıkacak.Buna göre kamuda tam gün çalışmanın bir istisnası olarak; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, çalışma saatleri dışında aylık 30 saatten fazla olmamak şartıyla işyeri hekimliği yapabilecek.
Bu durum hamuda çalışan doktorları ve aile hekimlerini sevindirirken bir çok kesimi de endişeye sevk etmiş durumda.Tam Gün yasasında delinme olarak nitelendirilen bu gelişme sonrası önceki yıllarda Tam Gün yasası nedeniyle kamudaki görevinden istifa ederek ayrılan ve işyeri hekimliğini seçen işyeri hekimleri ile kurum tabiplerini ise zor günler bekliyor.
Özellikle zaten döner sermaye almayan kurum tabiplerinin işyeri hekimliği bulması daha da zorlaşacak .OSGB lerinde özellikle aile hekimlerinin de işyeri hekimliği yapabilecek olması nedeniyle iş kapasitelerinde belirgin bir azalma bekleniyor.

 

 

Kamuda Çalışanlar ve Aile Hekimleri İşyeri Hekimliği Yapabilecek” için 6 yorum

  1. düne kadar aile hekimleri iş yükünden şikayet etmiyorlarmıydı,noldu da şimdi 30 saat boşa çıktılar.hayret,paranın vazgeçilmez cazibesi ve aç gözlülük…

  2. 7-8 bin lira alıyorsa ve poliklinik kolayına gidiyorsa neden aile hekimi olmadın oktaycım 5.5-6 lira kalıyor elimizde 3 doktoruz ve tadilat yapmamız isteniyor 15 bin tl masrafı var bi dolu istek defi jeneratör ekg cihazı vs
    demem oki yanlış yere vuruyorsun herkes ekmeğinin okuttuğu çocuğunun rızkının peşinde

  3. Sevgili meslektaşım kesinlikle katılıyorum.Bu konuda inanılmaz bir haksızlık var.Ben kurum tabibiyim 5 kuruş döner almıyorum, işyeri hekimliği yapmaya mecburum.Aile hekimi dünyanın parasını alıyor.Bir de işyeri hekimliği mi yapacak

  4. Bu durum yasalaşmaz arkadaşlar.Bu duruma dava açılır.TAM GÜN YASASI GÖZ GÖRE GÖRE DELİNİYOR.

  5. Tam gün yasası deliniyor.Devlet kendi eliyle kendi yasasını deliyor.Kamudan ayrılarak işyeri hekimliği yapan hekimlere haksızlık.Zaten aile hekimleri 7-8 bin lira maaş alıyor.Ohh ne ala memleket bide işyeri hekimliği yapsın oturduğu poliklinikten.Diğer hekimlere ne olacak peki.Kendini bu işe adıyanlar.

    Devlet iş sağığılı ve güvenliği yasası konusnda sınıfta kalmıştır.Sonuç bu işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.