İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundaki ertelemeye dair kanun teklifi ne getiriyor?

 6331 sayılı İşSağlığı ve Güvenliği   Kanunun yürürlüğe girmesi neredeyse 1 yıl olmak üzere. Ancak henüz mecliste bulunan torba kanun teklifi ile ,  yeterli İşyeri hekimi ve yardımcı sağlık personelinin bulunmaması nedeniye  bir erteleme  olması planlanıyor.Yetkililer,  torba kanun teklifi ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılacak değişikle, uygulanmanın 2 ile 4 yıl erteleneceğni belirtiyorlar.
  Yapılacak düzenleme işveren cephesince olumlu bulunuyor.Kanunda yeni yapılacak düzenleme ile  50’den az çalışanı olan işletmelerde işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu  erteleniyor. Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde geçiş için ise  1, az tehlikelilere ise 2 yıllık bir erteleme düşünülüyor.
   Her ne kadar yeterli işyeri hekimi bulunmadığı belirtilse de erteleme gerekçesinde, sitemize verilen ilanlardan görüldüğü üzere da halen iş arayan bir çok işyeri hekimi olduğu da gözlemlenebiliyor.
   Henüz alt komisyonlarda görüşülen tasarı teklifinde; “kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren dört yıl sonra,”  “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayım tarihinden itibaren iki yıl sonra” ifadesi yer alıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.