İSG Katip Onaylamalarında İşyeri Hekimi Toplam Çalışma Saatleri Değişti

İSG Katip uygulamasında işyeri hekimine 1 ayda maksimum çalışması için izin verilen toplam sürelerde değişikliğe gidildi. İSG Katip sisteminde yetkilendirilen işyeri hekimlerinin daha önce  aylık 180 saat olan tam zamanlı çalışma süresi 195 saate çıkartıldı.Ancak  37 saat olan fazla mesai süreleri ise 22,5 saate düşürüldü.
İSG katip sistemi artık bu hesaplamalara göre işyeri hekimlerine görevlendirme vermektedir.
Bu nedenle yeni görevlendirmelerde işyeri hekimleri ve işverenler belirlenen yeni sürelere göre sisteme bilgi girmelidir.
İSG Katipte daha önceden 180 saat olarak girilmiş olan tüm içe görevlendirmeler kısmi süreli görünmektedir. Bu içe görevlendirmeler iptal edilerek, İSG Katipe 195 saat olarak girilmesi halinde  tam zamanlı olarak tanımlanacaktır. Öncelikle İSG Katipte yer alan tüm dışa görevlendirmeler tek tek iptal edilmelidir.Bundan sonra varsa  içe görevlendirmeler de  iptal edilmelidir.
Bu işlemler yapıldıktan sonra işyeri hekimlerinin 195 saat(tam zamanlı çalışma süresi ve  22,5 saat(fazla mesai süresi dikkate alınarak içe görevlendirme baştan girilerek işlem yenilenmelidir.
Burada çok önemli bir detaya da özellikle yer vermek ve işyeri hekimlerini uyarmak istiyoruz.195 saat artı 22,5 saatlik toplamda 217,5 saatlik çalışma sadece  tam zamanlı sözleşme yapılan işletmelerde çalışan işyeri hekimlerini ilgilendirmektedir.
Bir başka deyişle toplamda 217,5 saatlik çalışma süresi sadece tam zamanlı sözleşmeli işyeri hekimlerini ilgilendirmektedir.Münferit olarak farklı işyerlerinde kısmi zamanlı çalışan işyeri hekimleri ie İSG Katipte en fazla 195 saat çalışabilecek şekilde sözleşme yapabilirler.Aksi takdirde görevlendirmeleri İSG katip üzerinden yapılmayacaktır.

İSG Katip uygulamasında bir diğer önemli ayrıntı ise sözleşmelerin onaylanma süresine dikkat edilmesidir. Yenilenen sözleşme bildirimlerinin, işyerlerinin  E-bildirge yöneticisi tarafından 5 gün içerisinde onaylanması gerekmektedir.Eğer buna dikkat edilmez ve süreye uyulmaz ise, onay bekleyen görevlendirmeler sistemden otomatik olarak düşecek ve bildirim iptal olacaktır.

İSG Katip Onaylamalarında İşyeri Hekimi Toplam Çalışma Saatleri Değişti” için 2 yorum

  1. Özel muayenehanesi olan bir pratisyen hekim,Ayda kaç saat iş yeri hekimliği yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.