İşyeri Hekimliği Sertifikaları Tescil Edilecek mi?

TTB uzun zamandır tartışılan işyeri hekimliği sertifikalarının tescil edilip edilmeyeceği konusunda açıklamada bulundu. TTB nin açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.
‘Birliğimize yapılan çeşitli başvurularda işyeri hekimliği sertifikalarının Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında tescil edilip edilmeyeceği sorulmaktadır. Sözü edilen Yönetmelikte, sağlık alanında özel mevzuatına göre yapılmış olan eğitimler sonucunda verilen sertifikaya sahip kişilerin, Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren tescil amacıyla 6 ay içerisinde Genel Müdürlüğe başvuracakları, bu sürede başvurmayanların sertifikalarının geçersiz olacağı düzenlenmiştir. Bu düzenlemeyle Yönetmelik kapsamındaki sertifikaların Yönetmeliğin yayım tarihi olan 21.08.2010 tarihinden itibaren 6 ay içinde, yani 21.02.2011 tarihine kadar Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü’nce tescili istenmektedir.
Öncelikle belirtmek gerekir ki Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından, bir bütün olarak hukuka aykırı olan söz konusu Yönetmelin iptali istemiyle dava açılmıştır. Bu davada yukarıda belirtilen düzenlemenin de iptali istenmiştir.Öte yandan işyeri hekimliği sertifikaları Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında olmayıp, işyeri hekimliği sertifikalarına ilişkin düzenlemeler, ayrıca bu alana özel mevzuatında yapılmıştır. Bu nedenle işyeri hekimliği sertifikalarının Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği’ne göre tescili gerekmemektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.