TTB İşyeri Hekimliği Yönetmeliklerine Karşı Dava Açıldığını Bildirdi

Türk Tabipler Birliği ,Çalışma Bakanlığı’nın çıkardığı İşyeri Hekimliği Yönetmeliklerine karşı dava açıldığını bildirdi.TTB nin resmi web sitesinde yayınlanan duyuruyu okuyucularımızla paylaşıyoruz.” Hemen her gün iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle işçilerin mağduriyetinden söz edilen ülkemizde, işçi sağlığının korunması için çaba göstermek yerine işçi sağlığı hizmetlerini piyasaya açmak için Torba’dan Yönetmelik çıkartan Çalışma Bakanlığı’na karşı dava açıldı.
Meclis kapanmadan hemen önce yasalaştırılan asıl olarak Gelir Vergisi Yasasında değişiklik yapılmak üzere hazırlanmış bir ‘torba yasanın’ içine eklenen üç maddeye dayanan Çalışma Bakanlığı’na Sağlık Bakanlığı da kısmi bir destek vermiş; 27 Kasım’da işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili üç ayrı yönetmelik yayınlanmıştı.
Bu yönetmeliklerden İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ile İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nin yasada olmayan yetkilerin Çalışma Bakanlığına verilmesi, işyeri hekimliği hizmet sunumunun taşeronlaştırılması, işletmelerin bir araya gelip oluşturduğu ortak sağlık birimlerinin yok sayılması, eğitim hizmetlerini şirketlere verip üniversitelere bile Bakanlık tarafından yetki verilmeye kalkışılması, Türk Tabipleri Birliği’nin yasal yetkilerinin dahi görmezden gelinmesi, işyeri hekimliği belgelerinden bir kısının keyfi olarak geçersiz sayılması gibi hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da Türk Tabipleri Birliği tarafından dava açıldı.
Bu alanda ortaya çıkmış olan önceki kararlar da dikkate alınarak en kısa zamanda sonuçlanacağını düşündüğümüz dava sürecinde, meslektaşlarımızın hekim duyarlılığıyla hareket etmesini ve işçi sağlığına hiçbir katkı yapmayacağı bilinen piyasa aktörlerine rağbet etmemelerini diliyoruz.
Yönetmelik çıkardılar iptal edildi. Yasayla yargıyı aşmaya çalıştılar, yine olmadı. Yeni bir yasayla olmazı oldurtmaya çalışıyorlar. Hukuka aykırılıkta ısrar eninde sonunda kaybedecektir.
Çalışma Bakanlığını sükunetle düşünmeye, eğitim konusunda üniversiteleri bile yetkilendirmeye çalışmak yerine, asıl işini yapmaya davet ediyoruz.”

TTB İşyeri Hekimliği Yönetmeliklerine Karşı Dava Açıldığını Bildirdi” için 3 yorum

  1. 2008 yılında tabip odasından iş yeri hekimliği sertifikası aldım. işyeri hekimliği yapabilirmiyim şuan. bu konuda bilgi alabilirmiyim

    1. Şu anda bir karmaşa var.Yeni yönetmelik de TTB tarafından mahkemeye verildi.Şu anki durumda işyeri hekimliği eğitiminin nasıl olacağı konusunda TTB nin açıklama yapması yararlı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.