İşyeri Hekimliği Sertifikalarının Tescili Gerekli mi?

İşyeri Hekimliği sertifikalarının Sağlık Balanlığınca tescilinin yapılıp yapılmayacağı bir çok işyeri hekimi sertifikası sahibi doktorca merak konusu.Türk Tabipler Birliği ise bu konuda bir açıklama yaptı.TTB resmi web sitesinde de yayınlanan konuya dair açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.
”Bazı tabip odalarımız tarafından, Merkez Konseyimize yapılan başvurularda, odaları bölgesindeki il sağlık müdürlüklerince, işyeri hekimliği sertifikalarının Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında tescil edilmesi gerektiği doğrultusunda sözlü duyurular yapıldığı bildirilmektedir. Hekimlere, işyeri hekimliği sertifikalarının Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne iletilmek üzere müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiği, aksi halde mağdur olabilecekleri bilgisinin verildiği paylaşılmaktadır.
Daha önce de bildirdiğimiz üzere, işyeri hekimliği sertifikaları Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği kapsamında olmayıp, işyeri hekimliği sertifikalarının Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği’ne göre tescili gerekmemektedir.
Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yapılan sözlü görüşmelerde, aynı şekilde bir değerlendirme yapılmış olup, işyeri hekimliği sertifikalarının tescilinin gerekmediği ortak görüş olarak teyit edilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.