İşyeri Hekimi Çalışma Saatleri

20 Temmuz 2013 tarihinde Resmi  Gazetede yayınlanan yönetmelikle işyeri hekimi çalışma saatleri değişmiştir. .İşyeri hekimlerinin yeni çalışma saatlerini ve ilgili yönetmelik maddesini görmek için tıklayınız….

Eski yönetmeliğe ait ve şu anda yürürlükte olmayan çalışma saatlerine dair yazımız  ise genel bir bilgi olarak aşağıda yayınlanmaya devam etmektedir.

İsyerihekimi.org’a mail yoluyla ulaşan ziyaretçilerimiz,işyeri hekimi çalışma saatleri konusunda son durum hakkında bilgi istemektedirler.27.11.2010 tarihli Resmi Gazete’de işyeri hekimleri yetki, görev, sorumluluk ve eğitim şartlarını düzenleyen yönetmelik yayınlanmıştır. Bu Yönetmelikler daha önce yayınlanan Yönetmelikleri ortadan kaldırmamakla beraber özellikle çalışma saatleri açısından farklılıklar içermektedir.Bu yönetmeliğe göre işyeri hekimi çalışma saatleri aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.
Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; sağlık gözetimi için ayda en az 10 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 20 dakika,
Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; sağlık gözetimi için ayda en az 15 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 25 dakika,
Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; sağlık gözetimi için ayda en az 20 saat, buna ilave olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri ile eğitim için işçi başına yılda en az 30 dakika.
Buna göre bir örnek vermek gerekirse,; az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde 100 kişi çalışıyorsa, en az 10 saatin yanı sıra her işçi için yılda en az 20 dakika ilave edilecektir.
100 işçi X 20 = 2000 dk/yıl
2000 / 12 ay / 60 dk = 3 sa/ay (yaklaşık)
Sağlık gözetimi için gerekli olan ayda en az 10 saat de ilave edilince, 100 işçi için işyeri hekiminin ayda en az 13 saat çalışması gerekecektir. Bu işyeri hekimiyle ayda 13 saat çalışması için kısmi süreli iş sözleşmesi (part-time) imzalanması gerekmektedir.
Diğer tehlike sınıflarına(tehlikeli ve çok tehlikeli) göre de benzer şekilde çalışma saatleri belirlenmektedir.Ayrıca işçilere muayene ve reçete yazma işlemleri içinde bu süreye makul bir süre daha eklenmelidir.

İşyeri Hekimi Çalışma Saatleri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.