E-reçete İşyeri Hekimliğini Nasıl Etkileyecek?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), e-reçete uygulaması getirmeyi planlıyor.Bu şekilde reçete usulsüzlüğünün önüne geçilmesi ve sağlık harcamalarının kontrol altında tutulması hedefleniyor. Sağlık hizmetlerinde kağıt reçete de uygulamadan kalkmış olacak bu sistemde.
Sistemin başlaması ile birlikte vatandaş ilacını TC kimlik numarası ile eczaneden alabilecek.Bu sayede yanlış ilaç verme, hekimin bilgisi dışında reçete yazılması, başkasının adına ilaç alma, sahte reçete, reçetenin kaybolması veya yırtılması gibi problemler de en aza inecek.
Ancak getirilmesi gereken bu sistemin işyeri hekimliğini nasıl etkileyeceği de merak konusu.Kamu kurumları ve SGK ile anlaşmalı sağlık kuruluşları ve aile hekimleri, zaten merkezi bilgisayar sistemi ile SGK’dan provizyon alarak hasta muayene ve reçete işlemleri yapmaktalar.
Ancak e-reçete sisteminin işyeri hekimleri tarafından uygulanması için, işyerlerine de bu tür provizyon sistemleri ile bağlantılı bilgisayarlar ve ağ bağlantıları kurulması gerekiyor.
Bunların da maaliyet getirecek olması nedeniyle, bu konuda problemler yaşanması da söz konusu olabilir.
Yetkililer 1 Temmuz itibariyle tüm Türkiye’de e-reçete sistemine geçileceğini belirtiyorlar.Ancak işyeri hekimlerinin durumdan nasıl etkileneceğine dair ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Bu konuda görüş bildirmek isteyen ziyaretçilerimiz ise yorum ve düşünlerini YORUM YAP bölümümüze yazabilirler.

E-reçete İşyeri Hekimliğini Nasıl Etkileyecek?” için 3 yorum

  1. OSGB ve İŞYERİ HEKİMLERİ’nin DİKKATİNE!!!
    ÇSGB-İSGGM ‘nün istediği ve 31.12.2017 ye kadar süre tanıdığı konunun entegrasyonu http://www.isgsis.com içerisinde başlatılmıştır. Açıklama; isgsis.com ‘u kullanıyorsanız veya isgsis.com ‘u kullanan bir OSGB’de görev yapıyorsanız veya isgsis.com ‘u kullanan bir işyerinde çalışıyorsanız yapmanız gereken sadece sistemin içinden e-reçetenizi oluşturarak e-imzanız ile gönder tuşuna basmak. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. info @isgsis.com 02323440155 05335484569

  2. Sağlık bakanlığı işyeri hekimleri listesini doğrudan elde edemez ise maliye bakanlığı yolu ile SGK vasıtası ila elde edecek.Bu tamamen satranç .Hala işyeri hekimliliği yapıp sağda solda tıp merkezlerinde nöbet alan var mı onu tespit edecekler.Yani gözleri doktorun kazancında.Yoksa işyeri hekimlerini düşündüklerinden veya kaçak işçiyi bulacaklar hikaye .Zati yeni yasayı da geçecek gözü ile bakmıyorum.Çünkü mecliste el kaldıracaklar para babalarını elleri .Cezaları görün ve kabul edilir mi karar verin.

  3. E-reçeteye en çok ben sevindim.Eğer bu işyeri hekimliğine de gelirse, hala utanmadan kaçak çalışan işyeri hekimlerine en büyük darbeyi vuracak. Hadi yazsınlar bakalım artık reçeterini:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.