Yabancı Hekimler İşyeri Hekimliği Yapabilecek mi?

Bilindiği üzere yabancı hekimlerin Türkiye’de çalışmasıyla ilgili , Sağlık Bakanlığınca daha önce bir yasal düzenleme yapılmıştı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yabancı hekimlerin Türkiye’de çalışmasıyla ilgili ikinci düzenlemenin bu ay içinde yayımlanmasının planladığını bildirdi. Önceki yasal düzenlemede yabancı hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında görev yapmasının planlandığı ve resmi kurumlarda ise çalışmasının söz konusu olmadığı belirtilmişti.Ancak yabancı hekimlerin işyeri hekimliği yapıp yapamayacağına dair gerek Sağlık Bakanlığı yetkililerinden gerekse Çalışma Bakanlığı yetkililerinden olumlu veya olumsuz bir açıklama yapılmadı.Sitemize yabancı hekimlerin de işyeri hekimliği yapıp yapamayacağına dair mail yoluyla çeşitli sorular da gelmekte. Özellikle ülkemizde yaşamakta olan yabancı uyruklu hekimler bu konudaki mevzuat hakkında bizden görüş soruyorlar. Türk Tabipler Birliği de bu konuda henüz bir görüş bildirmedi. Yabancı hekimlerin çalışmasına dair bu ay içinde Sağlık Bakanlığınca yapılacak düzenleme ile bu konunun da açıklığa kavuşacağını umuyoruz. Bu konuda görüş belirtmek isteyen hekim arkadaşlarımızın da yorum ve düşüncelerini de bekliyoruz.

Yabancı Hekimler İşyeri Hekimliği Yapabilecek mi?” için 2 yorum

  1. Sağlık Bakanlığı ilgili düzenlemesinde,özellikle ihtiyaç duyduğu kadrolar için çalışma yapıyor diye biliyoruz. Dolayısıyla,işyeri hekimliği de,tsm lerde sayıca yetersiz ve sağlık bakanlığı da tsm lerle bu hizmeti verme aşkında olduğuna göre, köy için klavuza fazla ihtiyacımız yok..
    Bu durumda yeni yeni profesyonel bir zemine oturmaya çalışan işyeri hekimliği için olumlu bir gelişme olacağını düşünmüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.