Türk Tabipler Birliği Kamuda Çalışan İşyeri Hekimleri İçin Açıklama Yaptı

30 Temmuz 2010 tarihinde TTB, tarafından kamuda çalışan ve halen işyeri hekimliği görevini de sürdüren işyeri hekimleri için resmi web sitesinde bir açıklama yaptı.TTB’nin konuya dair açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

İŞYERİ HEKİMLERİNE BASKI KABUL EDİLEMEZ!
Bir kısım Sağlık Müdürlüklerinde hekimlere telefonla ulaşılarak kamuda çalışanların mesai saatleri dışında işyeri hekimliği yapabilmelerinin bugünden sonra mümkün olmayacağı, Anayasa Mahkemesi Kararıyla, döner sermayesi olmayan kurumlarda çalışanların işyeri hekimliği yapabileceği; bu kapsamda olmayan kamu görevlisi tabiplerin, mevcut işyeri hekimliklerinden ayrılmaları gerektiğinin bildirildiği duyumu alınmıştır. Bu yönde girişimlerin önüne geçmek ve meslektaşlarımızın hak kayıplarını önlemek için aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekmiştir.

Kamuoyuna Tam Gün Yasası olarak sunulan 5947 sayılı Yasa’da hekimlerin çalışma alanlarına ilişkin sınırlamalar getirilmiş; Anayasa Mahkemesi Kararıyla bu sınırlama kaldırılmış, Danıştay Kararlarıyla da Anayasa Mahkemesi Kararına aykırı olarak Sağlık Bakanlığının çalışma sınırlamalarının var olduğuna ilişkin işleminin yürütmesi durdurulmuştur.

Anılan Danıştay Kararında “…dava konusu işlemle, 30 Temmuz 2010 tarihinden itibaren kamuda çalışan tüm doktorların muayenehane açmaları ve özel sağlık kuruluşunda çalışmalarının mümkün olmadığının ilan edilmesinde, 5947 sayılı Yasa hükümlerine, Anayasa Mahkemesi kararına ve hukuka uyarlık bulunmamaktadır…” (Danıştay 5.Daire 21.7.2010 tarih ve 2010/4406 sayılı Karar) Bu kararda bahsi geçen çalışma biçimleri arasında işyeri hekimliğinin de bulunduğunda kuşku bulunmamaktadır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, çalışma kısıtlamaları yasa ile açıkça getirilir. Yasal düzenleme ile açıkça getirilmemiş olan bir kısıtlama yorum yoluyla yaratılamaz.

Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve halen işyeri hekimliği de yapanların işyeri hekimliğinden ayrılmaları gerektiğine ilişkin olarak ortaya atılan iddiaların herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Bu yöndeki taleplerin resmi ve yazılı olarak yapılması halinde Hukuk Büromuz tarafından iptali için girişimde bulunulacaktır. Ayrıca belirtelim ki, yasaya aykırı olan bu talimatları verenler bu sebeple ortaya çıkacak olan hak kayıplarından bizzat sorumlu olacaklardır.

Meslektaşlarımızın ve sağlık yöneticilerinin mağduriyetine sebep olunmaması bakımından ilgili yasalar ile bunlara ilişkin yargı kararlarına uyulması gereğini önemle belirtmek isteriz.

TTB Merkez Konseyi Açıklaması

Türk Tabipler Birliği Kamuda Çalışan İşyeri Hekimleri İçin Açıklama Yaptı” için bir yorum

  1. İŞYERİ HEKİMLİĞİ SERTİFİKASI VE YENİLEME SERTİFİKALARI bulunan Deneyimli İşyeri Hekimiyim. 37 yasındayım. İşyeri hekimliği konusunda uzun süreli çalışma ve mevzuat tecrübem bulunmaktadır. İZMİR’ de Ciddi şirketlerde PART-TIME İşyeri aramaktayım. Ayrıca T.C SAĞLIK BAKANLIĞI AİLE HEKİMLİĞİ sertifikam bulunmaktadır. Bir hastanede çalıştığım için, ileri inceleme ve tetkik-tedavi konusunda çalışacağım kuruma yardımcı olabilme imkanım bulunmaktadır. İlgilenen kurumların mail adresimle bana ulaşmasını rica ederim.
    [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.