TTB’nin 2014 Yılı İşyeri Hekimliği Ücret Tarifesi Büyük Tepki Görüyor

Türk Tabipler Birliği’nin her yıl yenilediği işyeri hekimli asgari ücret tarifesi bu yıl işyeri hekimlerinden büyük tepki gördü.
İsyerrihekimi.org’a konuya dair bir çok mail geldi.Sitemize İzmir’li işyeri hekimlerinden gelen maili, tüm işyeri hekimleriyle paylaşıyoruz.

İzmirli işyeri hekimleri olarak TTB’nin 2014 yılına dair belirlediği ücret tarifesini şaşkınlıkla karşıladık.Konuyla ilgili tespit ve önerilerimiz aşağıda yer almaktadır;

1.      TARİHİNDE İLK KEZ TEPKİ ALAN  TTB ÜCRET TARİFESİ: Yıllardır TTB tarafından belirlenen işyeri hekimliği ücretleri ilk kez hekim kamuoyundan bu kadar büyük tepki almaktadır.

2.      TARİHİNDE İLK KEZ SIFIR  ZAM ORANI: Yıllardır enflasyon oranları, TEFE- Tüfe gibi ölçütlere göre tespit edilmeye çalışılan zam oranlarının bu sene  az tehlikeli işyerleri için % 0 (sıfır) olarak belirlenmesi herkeste şaşkınlık yaratmıştır . (geçen seneki genel zam oranı % 10 idi)

3.      TÜRKİYE MESLEK ODALARI TARİHİNDE İLK KEZ  SIFIR  ZAM ORANI: Genelde  üyelerinin haklarını koruyan meslek odaları her sene yaptıkları listelerde o seneki ekonomik duruma göre belli zam oranları koyarlar. Ülkemizdeki tüm meslek odalarını taradığımızda sıfır oranlı bir liste tespit edemedik.

4.      MAĞDURİYETLER YAŞANMAYA BAŞLANDI: TTB tarifesi ne yazıkki işyerlerinin birçoğunda uygulanmıyor. Ancak uygulanan işyerlerinde bu seneki TTB  tarifesi şirketlerin insan kaynakları- personel bölümleri tarafından işleme alınmış ve ay sonunda ücret artışı yapılmayacağı işyeri hekimlerine bildirilmeye  başlanmıştır. (Az tehlikeli işyerlerinde)

5.      İŞVERENLERDE  ŞAŞKINLIK  VE  MEMNUNİYET: TTB tarifesini uygulayan işyerleri bu sene zam yapılmaması karşısında şaşkınlık yaşamışlar, işyeri hekimlerine yanlışlık mı var soruları yöneltmişlerdir. Zaten TTB tarifesini yüksek bulan işyerleri artış olmamasını memnuniyetle karşılamışlardır.(Az tehlikeli işyerlerinde). Özetle tarife işverenleri mutlu etmiştir.

6.       ŞİRKETLERDE TTB TARİFESİNE GÜVEN  ZEDELENMESİ: TTB 2014 tarifesindeki tartışmalı bu durum yıllardır TTB tarifesini özenle uygulayan şirketlerde soru işaretleri doğurmuş ve  tarifeyi sorgulamaya başlamışlardır. Ne yazık ki kendi elimizle tarifeyi uygulayan ciddi şirketleri de kaybetmeye başladık.

7.      YILLARDIR SAVUNDUĞUMUZ TARİFEYİ SAVUNAMAZ GELDİK: Ne yazık ki yıllardır işverenlere ve OSGB lere karşı savunduğumuz TTB tarifesini bu seneki tarife ile artık savunamaz hale geldik. Hekimleri mağdur eden tabloyu hekim tepkisi karşısında savunmak imkansız oldu.

8.      HEKİM EMEĞİNİ SÖMÜRENLER TARİFEYİ EMSAL GÖSTERİYORLAR: TTB tarifesinde az tehlikeli işyerleri için ücret artış olmaması, tehlikeli işyerleri için düşük zam olması hekim emeğini sömüren, düşük ücretlere işyeri hekimi çalıştıran taşeron şirketlerler içinde emsal oldu. Zaten düşük ücret veren bu şirketlerin bu sene zam yapmayacaklarını kulağımızla duyduk.

9.      TTB TEK AÇIKLAMA YAPMADAN YAYINLADI: TTB işyeri hekimliği ücret tarifesi tarihinde ilk kez tehlike sınıflarına göre değiştirildi ve sıfır zam oranı ile ortaya çıktı. Bunlara rağmen TTB tarifeyi yayınlarken hekim kamuoyuna durumu açıklayan bir yazı yayınlamadı. Adeta ben yaptım -oldu bitti yaklaşımı sergilendi. Çalışma bakanlığından alıştığımız bu durum TTB den gelince hekim kamuoyunda garip karşılandı.

10.   YENİ YASAL DÜZENLEMELERDE İŞYERİ HEKİMİNE İHTİYAÇ ARTIYOR İKEN YAPILDI: 01 Ocak 2014 de yürürlüğe giren yasal düzenlemelerle işyeri hekimine alanda ihtiyaç artıyorken bu tarifenin sıfır zamla çıkması paradoksal bir durum yarattı.

11.   İLK KEZ İŞYERİ HEKİMLERİ ARASINDA AYRIMCILIK ALGISI: Yeni TTB tarifesi tehlike sınıflarına göre işyeri hekimlerini ayırırken az tehlikeli sınıfta çalışan işyeri hekimlerine  % 0 sıfır artış oranı verilmesi bu işyerlerinde çalışan hekimlerin biz daha mı az çalışıyoruz tepkisine neden oldu ve diğer tehlike sınıfındaki hekimlerle tartışmaların başlamasına neden oldu.

12.   NASILOLSA TARİFE ALANDA UYGULANMIYOR BAHANESİ OLMAMALI: Ne yazıkki TTB işyeri hekimliği tarifesinin alanda giderek az uygulanması ve serbest piyasa kurallarının alana hakim olması nedeniyle birçok hekim tarifeye kayıtsızdır ve ilgilenmemektedir. Bu kayıtsızlık tarifenin önemini kaybettirmemelidir. Nasıl olsa işverenler uygulamıyor bahanesine sığınılmamalıdır.

13.   TTB TARİFESİ HALEN BU ALANDA TEK RESMİ MESLEK TARİFESİDİR: TTB tarifesinin alanda giderek az uygulanmasına rağmen halen çok sayıda ciddi şirketin, birçok kurumun  baz aldığı ülkemizdeki tek meslek tarifesidir. Resmi meslek odası tarifesidir. Bu nedenle birçok hekimin düşündüğünün aksine çok önem verilmesi gereken bir tarifedir.

Konuya dair çözüm önerilerimiz ise aşağıda belirtilmiştir. 

1.      TTB 2014 işyeri hekimliği ücretlerini belirleyen TTB İşyeri hekimliği kolu ve yürütmesinin işyeri hekimlerinin hakları için çalıştığını ve tersine kasıtlı bir çaba içinde olmadığını biliyoruz.

2.      Bu seneki tarifenin belirlenmesi diğer yıllara göre büyük zorluk taşıyordu. Çünkü tek birimli bir tarifeden üç birimli bir tarifeye geçmek gerekiyordu. Tehlike sınıfları ilk kez tarifeye giriyordu. Bu tarifeyi oluştururken hiçbir birim için bir mağduriyete yol açmadan- aynı zamanda birim aralarında kabul edilebilir bir fark koymak gerekiyordu. Hangi şekilde yapılırsa yapılsın bir geçiş dönemi tarifesiydi ve tepki alması normaldi.

3.      TTB tarifeyi acilen değiştirmelidir. Örgütlerde  teamüller önemlidir. TTB işyeri hekimliği kolu tarafından hazırlanan tarifeye TTB merkez konseyinin müdahalesi teamüllere uygun değildir. Ancak kolla görüşerek onaylarını alarak  tekrar tarifeyi hazırlaması pek ala mümkündür.

4.       Önerimiz tarifenin az tehlikeliden itibaren artış oranlarının  % 0 – % 3.9- % 7.9 olması yerine en azından  % 3 luk artışlarla  % 3 – % 6- % 9 olmasıdır. Farklı oranlarda farklı hesaplarda yapılabilir ancak tepkiyi doğuran  % sıfır oranı olmamalıdır.

5.      Yeni yapılacak tarife ivedilikle TTB web sayfasından bir ön açıklama ile yayınlanmalıdır. Çünkü birçok işyeri tarifeye göre bordroları hazırlamak üzeredir.

 

 

 

 

 

 

TTB’nin 2014 Yılı İşyeri Hekimliği Ücret Tarifesi Büyük Tepki Görüyor” için bir yorum

  1. bu tarife ile ilgili danıştayda başvuru oldu. İşyeri hekimi aldığı ücretle TTB nin tarifesini arasındaki farkı talep etti. Danıştayın verdiği karar TTB tarifesinin bağlayıcı olmadığı yönünde çıktı. Ben işyeri hekimliği yapıyorum anlaşma yaptığım zaman bu ücretlere yada saatlik ücretlere yakın durmaya çalışıyorum. Piyasadaki ucuz emekli hekim gücüne rağmen çünkü 30 saat çalışıp 1000 lira alan hekim biliyorum. Saatlik ücreti 30 tl eve temizlikçi çağırsan oda aynı ücreti talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.