İsyerihekimi.org’a işyeri hekimi çalışma saatlerine dair gelen bir maili okurlarımızla paylaşıyoruz….

Bazı sağlık kurumlarında çalışan doktorların,yasal ölçülerin çok üzerinde farklı işletmelerde işyeri hekimliği yaptığı,OSGB’lerde çalıştığı veya sertifikasını kullandırdığını,şikayetler üzerine tesbit etmiş bulunmaktayız.

Çalışma Bakanlığı bir çalışanın aylık azami 180 saat/ay mesai,37 saat/ay fazla mesai şeklinde çalışabileceğini kabul etmektedir.Ne var ki son iki yıldır işyeri hekimliği sözleşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının isgkatip diye adlandırılan programı üzerinden yapılmaktadır.Halihazırda kullanılan bu program Sağlık Bakanlığının verilerini görmediği için,sertifikalı hekimleri başka kurumda çalışmıyormuş gibi algılamaktadır.Bu haliyle bazı hekimler bilinçli ya da bilincinde olmadan sertifikalarını OSGB firmalarında tam gün  çalışıyormuş gibi sistem üzerinde kullandırmaktadırlar.

Bu durum işyeri hekimliği alanında haksız rekabet oluşturmakta ve işini bilmeyen(!) hekim arkadaşlarımızın yasal ölçüler dahilinde iş bulamamalarına neden olabilmektedir.

Bu konu İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Kasım ÖZER’e iletilmiş olup,hekimlerin hangi sağlık kuruluşunda çalıştıklarını tesbit ettikten sonra yaptırım uygulayacaklarını beyan etmiştir.

Bir hekimin bağlı bulunduğu sağlık kurumu dışında,aynı anda onlarca işyerinde görevlendirilmesi durumunda, SGK’nın da ilgili kurumun faturalardan kesinti uygulayacağı endişesini taşımaktayız.İleride mağdur olmamanız için bu konuda hekimlerinizi uyarmanız kurumunuzun yararına olacaktır.

Bu konunun takipçisi olacağımızı belirtir,saygılarımızı iletiriz.

İsyerihekimi.org’a işyeri hekimi çalışma saatlerine dair gelen bir maili okurlarımızla paylaşıyoruz….” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.