İşyeri Hekimliğinde E Reçete Kullanım Prosedürü ve Uygulaması

E reçete ve işyeri hekimliği uygulamaları konusunda İsyerihekimi.org’a gelen yoğun sorular üzerine bu konuda hizmet veren firmalardan AKADEMEDYA yetkilisi ve proje yöneticisi Harun Başkaya sitemize açıklamalarda bulundu.
Harun Başkaya aynı zamanda bu konuda gerek bireysel çalışan işyeri hekimleri ve firmalarında kullanabilecekleri programlardan biri olan IRONİC programları hakkında bilgi verdi.Söz konusu program kiralanabildiği gibi satın da alınabiliyor.

01.01.2018 tarihi itibariyle işyeri hekimlerinin zorunlu olarak kullanmak durumunda olacağı e reçete prosedürü ve bu konuda gerek işveren, gerekse işyeri hekimlerinin yapması gerekenler hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

E-reçete sistemine uyum kapsamında işyeri hekimlerinin yapması gerekenleri, sağlaması gereken ön şartları İdari ve Teknik olarak gruplamaya çalıştık. Bu gereksinimleri sağlayan hekimlerin sistemimizi kullanma adımlarını da basitçe anlatmaya çalıştık.

İşyeri Hekimlerinin E-Reçete yazabilmeleri için İDARİ ön gereksinimler:

 1. Hekimin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası veri tabanında kayıtlı olması

İşyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankasına kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıt işlemi için İl Sağlık Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Kayıt kontrolü için: http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi

 1. Hekimin İSG-KATİP Sisteminde Geçerli İşyeri Hekimliği Sertifikasının bulunması

İşyeri hekimliği sertifikasının vize süresinin dolması nedeniyle İSG-KATİP’te geçersiz duruma düşmemiş olması gerekmektedir. Vize işlemleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Sertifika durumu İSG-KATİP’e e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ilgili hekimin “Sertifikalar” sayfasından kontrol edilebilmektedir.

 1. Hekimin İSG-KATİP Sisteminde Onaylı Bir İşyeri Hekimliği Sözleşmesinin olması

İşyeri hekiminin reçete düzenlediği kişinin çalıştığı işyeri ile İSG-KATİP üzerinden sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Sözleşme durumu İSG-KATİP’e e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ilgili hekimin “Sözleşmeler” sayfasından kontrol edilebilmektedir. OSGB’de çalışan işyeri hekimlerinin dışa görevlendirmesinin (ilgili işyerine ataması) bulunması gerekmektedir.

İşyeri Hekimlerinin E-Reçete yazabilmeleri için TEKNİK (yazılımsal) ön gereksinimler:

 1. Hekimin bireysel başvuru ile elektronik imza alması ve bilgisayarına install etmesi (tanıtması)
 2. E-Reçete Uyumlu Bir Yazılım Sahibi Olması
 3. İnternet erişimi olan bir bilgisayar temin edilmesi

IRONICOSGB Sisteminin Kullanım Adımları (OSGB Kapsamında Kullanacaklar için)

1-  Yukarıda yazılan İDARİ ve TEKNİK ön gereksinimleri sağladıktan sonra kurumsal & bireysel çalışan veya OSGB bünyesinde çalışan tüm işyeri hekimleri e-reçete yazabilir.

2- Hekim bilgisayarına daha önce tanıttığı e-imzasını USB porttan takar.

3- İmzalama işlemi için hekime sağlanan .exe program içerisinden tek sefere mahsus olmak üzere gerekli ilk ayarlar yapılır. (Doktor medula bilgilerinin girilmesi, bakanlık servis adresinin girilmesi vb.)

4-IRONICOSGB kullanıcısı İşyeri Hekimi, https://osgb.ironic.com.tr/ adresinden kullanıcı adı ve şifresini girerek sisteme login olur.

5-Yetkili olduğu şirketleri ve bu şirketlerde kayıtlı çalışanları listeleyebilir, işlem yapabilir, geçmiş işlemlerini listeleyebilir, sorgulayabilir.

6- Reçete yazacağı personeli listeden seçerek teşhis ve ilaç bilgilerini arama kutuları sayesinde ön seçimli listeler arasından seçerek girer.

7- Hekimin yazdığı reçete, yine hekim bilgisayarında çalışan bizim geliştirdiğimiz bir .exe program sayesinde imzalanarak bakanlık Medula servislerine iletilir. Reçete imzalanırken e-imza ile bağlantı kurularak hekimden e-imzanın pin kodu (tek sefere mahsus) istenir.

8- Hatasız bir bildirim olması halinde Medula sisteminden dönen e-reçete numarası ekrana ve reçete çıktısı üzerine basılır. Herhangi bir nedenle hata oluşursa hata mesajı ekrana yazılır.

9- Hekim, geçmişte yazdığı reçeteleri listeleyebilir, üzerinde işlem yapılmamışsa -ilaçlar alınmamışsa- reçete silme ve düzenleme işlemi yapabilir.

IRONIC E-REÇETE Sisteminin Kullanım Adımları (Bireysel ve Sadece E-Reçete Kullanacak OSGB veya firmalar için)

1- Yukarıda yazılan İDARİ ve TEKNİK ön gereksinimleri sağladıktan sonra kurumsal & bireysel çalışan veya OSGB bünyesinde çalışan tüm işyeri hekimleri e-reçete yazabilir.

2-Hekim bilgisayarına daha önce tanıttığı e-imzasını USB porttan takar.

3- İmzalama işlemi için hekime sağlanan .exe program içerisinden tek sefere mahsus olmak üzere gerekli ilk ayarlar yapılır. (Doktor medula bilgilerinin girilmesi, bakanlık servis adresinin girilmesi vb.)

4- Hekim, exe program login ekranından sisteme giriş yapar.

5-  Yetkili olduğu şirketleri ve bu şirketlerde kayıtlı çalışanları listeleyebilir, işlem yapabilir, geçmiş işlemlerini listeleyebilir, sorgulayabilir.

6- Reçete yazacağı personeli listeden seçerek teşhis ve ilaç bilgilerini arama kutuları sayesinde ön seçimli listeler arasından seçerek girer.

7- Hekimin yazdığı reçete, .exe program sayesinde imzalanarak bakanlık Medula servislerine iletilir. Reçete imzalanırken e-imza ile bağlantı kurularak hekimden e-imzanın pin kodu (tek sefere mahsus) istenir.

8- Hatasız bir bildirim olması halinde Medula sisteminden dönen e-reçete numarası ekrana ve reçete çıktısı üzerine basılır. Herhangi bir nedenle hata oluşursa hata mesajı ekrana yazılır.

9-  Hekim, geçmişte yazdığı reçeteleri listeleyebilir, üzerinde işlem yapılmamışsa -ilaçlar alınmamışsa- reçete silme ve düzenleme işlemi yapabilir.

KİRALIK MODEL UYGULAMA İŞLEYİŞİ

 1. Buluttan (internetten) çalışan ve verilerin Akademedya sunucularında saklanıp yedeklendiği sadece e-reçete yazımına yönelik yazılımımız IRONIC E-REÇETE. Bu çözümümüz özellikle bireysel hekimler ve kısmi OSGB ler tarafından tercih edilebilir. Sadece e-reçete yazımı için özeldir.
  1. Lisanslama, uygulama kullanıcı sayısına göre aylık olarak yapılmaktadır.
  2. Bu durumda yazılımı, uygulama ve verileriniz Akademedya sunucularında barındırılacak şekilde internet üzerinden kullanabiliyorsunuz. Aylık aktif kullanıcı başına kira ödeyerek sistemi internet üzerinden kullanabiliyorsunuz.
  3. Kullanıcılar internet erişiminin olduğu her ortamdan rahatlıkla sisteme erişerek işlem yapabilir.
 1. Yine buluttan (internetten) çalışan ve verilerin Akademedya sunucularında saklanıp yedeklendiği e-reçete uyumlu OSGB yazılımımız IRONIC OSGB. Bu çözümümüz OSGB ler ve küçük ölçekli firmalar tarafından tercih edilmektedir.  İş sağlığı ve güvenliği modüllerinin tamamını kapsamaktadır. Tanıtım dokümanı ektedir.
  1. Lisanslama, uygulama kullanıcı sayısına göre aylık olarak yapılmaktadır.
  2. Bu durumda yazılımı, uygulama ve verileriniz Akademedya sunucularında barındırılacak şekilde internet üzerinden kullanabiliyorsunuz. Minimum 12 aylık sözleşme yapmak üzere aylık aktif kullanıcı başına kira ödeyerek sistemi internet üzerinden kullanabiliyorsunuz.
  3. Kullanıcılar internet erişiminin olduğu her ortamdan rahatlıkla sisteme erişerek işlem yapabilir.

İşyeri Hekimliğinde E Reçete Kullanım Prosedürü ve Uygulaması” için 2 yorum

 1. NBYS e-reçete programını kullanıyorum kullanım olarak daha kolay ve basit. Daha önceden aile hekimliği yapan bir hekim olarak nbys’nin aile hekimliği programını kullanıyordum gerçekten bu işte iyiler, destek olarak çağrı merkezleri vs var. Ben şuan için nbys’nin işyeri hekimliği programını kullanıyorum gerçekten bu konuda iyiler.

 2. Sayın İşyeri Hekimleri Yetkilileri;

  01.01.2017 tarihinde İş Yeri Hekimliği E-REÇETE uygulaması projesinde SGK paydaşları arasında yer alan firmayız.
  Web tabanlı,

  E-İmza entegrasyonu yapılmış

  tüm işletim sistemleri ve mobil cihazlarda çalışabilen,

  İşyeri Hekimi Hasta Takip ve E-Reçete Yönetim Yazılımı Kampanyalı Fiyat Teklifimiz:

  99 TL+KDV Yıllık Ücret
  Gelecek yıllar için fiyat ne olacak diyenler için : 299 TL+KDV Üç Yıllık Ücret

  Önemli Not: Bu fiyat, yazdığınız E-Reçete kodunun hasta mobil numarasına SMS gönderilme hizmetini de kapsamaktadır.

  Ödeme Bilgileri

  Necmi Albayrakoğlu
  TEB Beşiktaş Çarşı Şubesi
  TR090003200000000056376159

  İyi çalışmalar dileriz. Sizden haber bekliyor olacağız.

  Teşekkürler.

  Murat Albayrakoğlu

  http://www.istehekim.com
  Arzu Sokak 1/1 Balmumcu Beşiktaş
  İSTANBUL

  05426815381
  05069500999
  08502074252
  02128240655
  05320536081
  05422283181

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.