İşyeri Hekimi Çalışma Saatleri Değişiyor

8 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazete’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK yayınlandı.

Bu yönetmeliğe göre İSG Katip’e işyeri hekimi ve işverenler arasındakisözleişmelere dair  girilmesi gereken asgari çalışma saatlerinde değişiklik yapıldı.Yeni yönetmeliğe göre işyeri hekimleri az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 5 dakika, tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika. ve çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika çalışmak zorundalar.

Ancak söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girme süresi ise 01.01.2016. Bu durumda mevcut saatlerle 1 yıl daha çalışılmaya devam edilecek.

Konuya dair yönetmeliğin 6. maddesini okurlarımızla paylaşıyoruz:

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve üçüncü fıkrada yer alan “1500” ibareleri “1000”, dördüncü fıkrada yer alan “1000” ibareleri “750” olarak değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  1. a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 5 dakika.
  2. b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
  3. c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.”

“(6) Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri hariç diğer işyerlerinde çalışan işyeri hekimleri tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.”

İşyeri Hekimi Çalışma Saatleri Değişiyor” için 2 yorum

  1. Resmi gazetede 18.12.2014 tarih ve 29209 sayılı kanundur.Tarih yazımınızda ufak bir hata var.Yine de verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.