İşyeri Hekimliği’nde E Reçete Zorunluluğu

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI – İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı İSG-KATİP’de, 13.09.2017 tarihinde  işyeri hekimlerini ilgilendiren önemli bir duyuru yayınlandı.

İşyeri Hekimlerinin Dikkatine (E-reçete) başlıklı yazıda ”6331 sayılı Kanununun 6 ncı maddesinde belirtilen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda yönetilebilmesi hedeflenmektedir. Bu maksatla kurulacak iş yeri bilgi yönetim sisteminin ilk uygulaması olan e-reçete uygulaması başlatılmıştır.” bilgisi verildi.
Bu duyuruda özellikle de şyerlerinde çalışan kişiler için e-reçete düzenlenebilmesi, ancak işyeri hekiminin
İSG-KATİP üzerinden görevlendirmesinin bulunması halinde mümkün olacağı da özellikle vurgulandı.

Çalışma Bakanlığı’nca İSG-KATİP  üzerinden yapılan duyuruda işyeri hekimlerine bu sisteme entegre olmaları için 31.12.2017 tarihine kadar süre verildi.Bu nedenle işyeri hekimlerinin e-reçete üzerinden reçete yazabilmelerine imkân sağlayacak olan otomasyonları ve elektronik imzalarını 31.12.2017 tarihine kadar temin ederek gerekli hazırlıkları tamamlamaları gerekmektedir.

İşyeri hekimliklerince düzenlenen reçetelerin elektronik ortamda kayda alınabilmesi için
Medula Eczane Uygulamasında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Test ortamında işyeri hekimliği
adına e-reçete kaydı gerçekleştirebilmek ve ilgili diğer metotlara erişim sağlayabilmek için aşağıda
yer alan bilgiler kullanılmalıdır.

Test Ortamı Kullanıcı Adı ve Şifresi: 99999999990 – 99999999990
İşyeri Hekimliği Tesis Kodu: 11069903
Test Ortamı Doktor T.C.Kimlik Numarası: 99999999990

Yeni düzenlemeyle işyerleri doktor odalarında bilgisayar, internet bağlantısı ve ilgili otomasyon programlarını bulundurmak zorunda kalacak. İşyeri hekimleri de elektronik imza konusunda başvuruda bulunmak zorundalar.
Otomasyon programlarının bilgisayarda çalışması için bulunması gereken asgari donanımlar, medulla eczane reçete ve rapor web servisleri kullanma kılavuzu gibi bilgilere de İSG -KATİP üzerinden ulaşmak mümkün.

Halen mevcut uygulamada işyerlerinde işyeri hekimi tarafından yazılan reçetelerde e-reçete uygulaması uygulanmıyordu.Reçetede işyeri hekiminin kaşe ve ıslak imzası ile işyerinin kaşesinin yer alması ve reçetede tanı ve protokol numarası bulunması yeterliydi.
Bu bilgilerin bulunduğu reçeteler SGK tarafından ödenmekte ve eczaneler de ilaçları sigortalılara vermekteydi.
Yeni uygulamada artık ıslak imzalı reçeteler geçerli kabul edilmeyecek.

OSGB’ler ve gerek OSGB’de çalışan veya müstakil olarak görevlerini yapan işyeri hekimleri de yeni sistem hakkında farklı görüşler bildirmekte.Bir çok işyeri hekimi yeni sisteme entegre olunması için verilen sürenin uzatılması yönünde görüş bildiriyor.

Sizler de konuya dair görüşlerinizi yazımızın altındaki yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

İşyeri Hekimliği’nde E Reçete Zorunluluğu” için 3 yorum

 1. İşyeri hekimlerine özel e-reçete oluşturma yazılımı.
  WebRecete yazılımını kolayca kurabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken http://www.webrecete.com sayfasına girip kayıt olmak ve yine aynı siteden programı indirip, kurmaktır. Kayıt için girmiş olduğunuz TC Kimlik Numarası “Kullanıcı Adı” olarak kullanılmakta ve şifreniz kayıt esnasında girdiğiniz mail adresine otomatik olarak gönderilmektedir. Yazılım 1 Ocak 2018 tarihine kadar ücretsiz kullanılabilir.
  http://www.webrecete.com
  İletişim : info@siriusbd.com.tr
  Tel : 0212 669 60 70 – 0 555 638 67 43

 2. işyeri hekimleri için e-reçete entegrasyonu http://www.isgsis.com ‘da

  Açıklama isgsis.com ‘u kullanıyorsanız veya isgsis.com ‘u kullanan bir OSGB’de görev yapıyorsanız veya isgsis.com ‘u kullanan bir işyerinde çalışıyorsanız yapmanız gereken sadece sistemin içinden e-reçetenizi oluşturarak e-imzanız ile gönder tuşuna basmak.

  irtibat: info@isgsis.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir